2025. ápr 22.

Boston - Eddie Coyle barátai (1973)

írta: Zelmo
Boston - Eddie Coyle barátai (1973)

the-friends-of-eddie-coyle-md-web.jpg

Boston jelenleg az Egyesült Államok 25. legnépesebb városa 639.411 lakossal. A települést a Shawmut-félszigeten alapították 1630-ban. Az amerikai függetlenségi háború számos eseményének színhelye volt, mint például: a bostoni mészárlás, a bostoni teadélután, a Bunker Hill-i csata és Boston ostroma. Fontos kikötő és gyártási csomópont. A Faneuil Hallt évente több mint 20 millió látogató keresi fel. Boston számos dolog első helyszíne: az Egyesült Államok első nyilvános parkja (Boston Common, 1634), az első állami iskola (Boston Latin School, 1635) és az első metrórendszer (Tremont Street metró, 1897). Boston jelentős pénzügyi központ, New-England régió bankjainak többsége itt található.

Ezen pénzintézetek vonzzák be Eddie Coyle barátait is a könnyű pénzszerzés világába. A cím valójában irónia, az 50. életévét taposó, kiégett ír fegyverszállítónak nincsenek barátai. Az van, hogy Eddie éppen egy bírósági tárgyalás előtt áll New-Hampshire-ben, és nagyon szeretné olcsón megúszni. Lehetőleg egyetlen börtönben letöltendő nap nélkül. Mert a gyerekek már iskolába mennek, és ez nagyon gáz lenne nekik, a szegény asszony meg ezalatt segélyből éljen?

Történetesen a dörzsölt vén róka rendes családapa, így hát mindent a családért alapon hajlandó kisebb szívességet tenni a rendőrségnek. Csakhogy állam bácsi nem éri be kisstílű alakok felnyomásával, egyre többet követel, egyre rámenősebben. A legtöbb ismertetőben olvasható szöveg itt sántít. "Eddie Coyle úgy dönt, hogy beárulja a régi haverokat" - valójában ez nem teljesen szabad döntés. Mehet a rács mögé is, ha az neki jobban tetszik... S mert a rábeszélés végül hatásos, Eddie Coyle énekel. Barátai közül az egyik legközelebbi ezért elvégzi az ilyenkor szokásos piszkos munkát…

page.jpg

A film lassan indul, és később sem gyorsul be igazán. Néhány bizarr bankrablást leszámítva alig mutat mozgalmasságot. Műfaja nehezen behatárolható. Nem krimi, nem is maffiatörténet, inkább lélektani dráma. Kiváló operatőri munka, és még ennél is erőteljesebb színészi alakítások jellemzik, elsősorban a címszereplő Robert Mitchum jóvoltából. Szinte eszköztelenül, minimál gesztusokkal jeleníti meg a szarba pottyant egérkét, aki nagyon evickélne már kifele, de ettől csak egyre mélyebbre ássa magát.

A hetvenes évek autói (köztük egy 1971-es Plymouth Road Runner), hajviseletei, öltözködése, zenéje (Dave Grusin elsőrangú jazz muzsikája!) és egy olyan popsi felvillanása, ami éppoly nagy és kerek, mint az álom. Tulajdonosa Wanda, aki stewardess, és kb. 30 másodpercet kapott egy jelenetben, de az feledhetetlen… Hasonló stílusban fogantak Michael Mann gengszterfilmjei, a Thief (Tolvaj) és a Heat (Szemtől szemben). A filmhez kiváló magyar szinkron készült.  8/10

R: Peter Yates  Fk: Paul Monash  Op.: Victor J. Kemper  Sz: Robert Mitchum (Vass Gábor), Peter Boyle (Bácskai János), Richard Jordan (Előd Álmos), Steven Keats (Magyar Bálint) 

Szólj hozzá

Boston